WA Award Winners

8th Cycle
Selected by the votes of Honorary Members and Winners in earlier cycles (20 projects)

House Twisted

Kentaro Takeguchi

Japan

Winners

Circle monks cell

Suriya Umpansiriratana

Thailand

Winners

A Forest for a Moon Dazzler

Benjamin Garcia Saxe

Costa Rica

Winners

DAY CENTRE FOR PEOPLE WITH ALZHEIMER DISEASE IN BENAVENTE (SPAIN

ruben garcia rubio

Spain

Winners

House with art studio, Warsaw, Poland

Piotr Brzoza

Poland

Winners

Museum of Science Fiction in Tampere

Karolina Wlodarczyk

Finland

Winners

Tomar EMIO

EMBAIXADA arquitectura

Portugal

Winners

Conceptual Mosque

Ali Manço

Turkey

Winners

Gadeokdo Zero Carbon Island

Tue Hesselberg Foged

Korea, South

Winners

Restroom in The National Park

Michal Pajakiewicz

Poland

Winners

The Hidden Treasures , Tanneries , Old Cairo 2006

Omnia Khalil

Egypt

Winners

PIAZZA KENNEDY in RAVENNA, ITALY

Lorenzo Bergamini

Italy

Winners

London Adoptable Architecture Gallery

roozbeh tabandeh

United Kingdom

Winners

HOUSE 205

Xavier Ros Majó

Spain

Winners

THE INVISIBLE HOUSE

Vladas Balsys

Lithuania

Winners

Solomon Islands - Ngari 2 School complex

Emergency Architects Australia

Solomon Islands

Winners

HERITAGE

evren küçükdoğan

Turkey

Winners

ALLIANCE FRANCAISE DE DELHI

ABRD Architects Pvt.Ltd.

India

Winners

SOMBRA Community Centre

Sebastian Cilloniz

Peru

Winners

Heirloom

Oleg Drozdov

Ukraine

Winners
Cited by Honorary Members (extra 17 projects)
The constituency of WA has decided to cite those projects that have received the admiration of many Honorary Members

Nooitgedacht

Gerard Jan van Leer

Netherlands

Winners

Museum of Ready-made Art

Sebastian Szarek

Poland

Winners

Atelier

Kenji Hashimoto

Japan

Winners

Villa Priboy

svetoslav stanislavov

Bulgaria

Winners

Dubai Constant

rabih ibrahim

United Arab Emirates

Winners

Hybrid Landscape

Rui Silva Martins

Portugal

Winners

House of Mr. R.

peter zarus

Russia

Winners

JI HOTEL

Sanjay Puri

India

Winners

Church Loft

Liong Lie

Netherlands

Winners

textile

lamis kadah

Syria

Winners

So Da Hun

hyo man kim

Korea, South

Winners

residential in lodz

Bartek Skowronek

Poland

Winners

COMMUNITY MOSQUE

Hanif Daud

Pakistan

Winners

Chapel Mazzarrone

samuel drago

Italy

Winners

Flight No.655 Memorial

Shahab Mirzaean Mahabadi

Iran

Winners

PLUS HOUSE

Martand Khosla

India

Winners

Canteen Recreation and Rest Room Building, RPL Factory, Horana, Sri Lanka

Chinthaka Wickramage

Sri Lanka

Winners
Selected democratically, through the ratings of community members (+10 projects)

Regenerative Community

Jason Jackson

United States

Winners

Education Center of Antas, Porto, Portugal

Rui Veloso

Portugal

Winners

LC2_PROJECT (Light Caterpillar Cabinet)

Mafalda Carmona

Portugal

Winners

Lisbon Operational Command Centre

GONÇALO LOURO

Portugal

Winners

Shatana visionary intervention

Lina hattar Naser Al-hiasat

Jordan

Winners

Lucky Drops

Yasuhiro Yamashita

Japan

Winners

ARCA-FLOOD OBSERVATORY

Jorge Gaviria

Colombia

Winners

White Box House

Setiadi Sopandi

Indonesia

Winners

TREE HOUSE

Przemek Olczyk

Poland

Winners

Olimpic Swimming Pool and Multifunction Sport center for Technical University of Lodz

Lukasz Chodorowski

Poland

Winners