WA Award Winners

7th Cycle
Selected by the votes of Honorary Members and Winners in earlier cycles (20 projects)

Ayutun Hue II

Roberto Busnelli

Argentina

Winners

PPS. Ponzano primary school

Carlo Cappai

Italy

Winners

Elhaggana community center

Karim Elwishy

Egypt

Winners

avanos 5d

ayse defne onen

Turkey

Winners

Multifunctional Recreation Centre

Zbigniew Ligenza

Poland

Winners

Circular Street House

Igor Kazmierczak

Poland

Winners

Jayampathi Aluvihare House, Kandy, Sri Lanka

Channa

Sri Lanka

Winners

DOCKS VENEZIA _ PARCO SCIENTIFICO E TECNOLOGICO

Francesco Durante

Italy

Winners

fly spirit iran cyprus

Mohammad Reza Khakpour

Iran

Winners

PUBLIC SCHOOL IN VOTORANTIM SP

Alvaro Puntoni

Brazil

Winners

magar house

chandrashekhar patil

India

Winners

Housing with Verandas - Apartment Building and Children´s Day-Care-Centre

Ruediger Lainer

Austria

Winners

HEADQUARTERS OF THE ENVIRONMENT AND PUBLIC SPACES SERVICE ON THE EBRO RIVERBANK. ZARAGOZA (SPAIN)

francisco javier magen pardo

Spain

Winners

VISITORS CENTRE

Tue Hesselberg Foged

Denmark

Winners

HOTO FUDO

Takeshi Hosaka

Japan

Winners

Go With The Flow

Lukas Goebl

Austria

Winners

Nuragica Pavillon

Vincenzo De Luce

Italy

Winners

Walled Monks Cells

Suriya Umpansiriratana

Thailand

Winners

FD

Fabrice Commerçon

France

Winners

The High Court of Justice and the Law Courts of the city of Pecs

Jozsef Koller

Hungary

Winners
Cited by Honorary Members (extra 22 projects)
The constituency of WA has decided to cite those projects that have received the admiration of many Honorary Members

Glass House

Razvan Barsan and Partners

Romania

Winners

QATAR COMMUNITY COLLEGE

john wilson

Qatar

Winners

Regional Center for Entertainment and Arts in Guadaloupe - Laureate 2009

AD- Atelier-D

Guadeloupe

Winners

METU MODSIM MODELLING & SIMULATION CENTER

Kerem Yazgan

Turkey

Winners

Virage Mulsanne hotel

tarik oualalou

France

Winners

Pakistan Navy Central Library (PNCL)

Farhan Zia

Pakistan

Winners

TEFROPOLIS . CITY OF ASHES

EMILIANO MITRI

Argentina

Winners

D3 Natural System - Network City

Jinqi Huang

China

Winners

Purple Hill House

hyo man kim

Korea, South

Winners

Redevelopment of the Southern Terrace of Jabal al-Qala

dina hadi

Jordan

Winners

A Building for Innovative Natural Science

Morten Gregersen

Denmark

Winners

Golden Jubilee Primary School Jalna, Maharashtra India

ajay kulkarni

India

Winners

A Model High School

Bassil Taleb

Syria

Winners

Suzlon One Earth

Christopher Benninger

India

Winners

FRATRES - Cultural Centre Rakvere

Uffe Leth

Estonia

Winners

Goldstone winery

yao guo

China

Winners

TOURIST CAMP IN DAMGHAN

ramin ghods

Iran

Winners

Visitor Centre

Sylvia Soh

Thailand

Winners

Environmental Engagement Center

Yea Hwa Kim

China

Winners

Atelier de fabrication Spyker.

Paul Godart

Belgium

Winners

Villa A

Rames Najjar

Austria

Winners

Grand Arsenal, ZADAR

ante androvic

Croatia

Winners
Selected democratically, through the ratings of community members (+10 projects)

School Center Paredes Alenquer

André Espinho

Portugal

Winners

Restaurant “Paladares da Quinta”

Pedro Furtado

Portugal

Winners

Zenale Building

filippo taidelli

Italy

Winners

Ecole du Scarabée / Scarabs School

jula-kim sieber

Mali

Winners

re_inventing the limits of the urban void

papatompa architects

Greece

Winners

Gymnasium Antoine Muguet at Bron-Parilly

Raphaël PISTILLI

France

Winners

Manifesto Housing

Heba Elkalyoubi

France

Winners

Watermark shaping

stefania papitto

Sweden

Winners

Dong-Hoon Hillmaru Country Club House

Kyeongsik Yoon

Korea, South

Winners

House, Budapest

ZSOLT ZSUFFA

Hungary

Winners