WA Award Winners

18th Cycle
Selected by the votes of Honorary Members and Winners in earlier cycles (20 projects)

Turn,Turn,Turn,

Hisanori Ban

Japan

Winners

Atlantic City Boardwalk Holocaust Memorial

Sargis Sardaryan

Armenia

Winners

Tehran Opera House

Bahman Jamasbi

Iran

Winners

ULTRA-RUIN

Marco Casagrande

Taiwan

Winners

Wind House

Agraz Arquitectos S.C.

Mexico

Winners

Volcano Visitor Centre

László Földes

Hungary

Winners

Sachdeva Farmhouse

Kapil Aggarwal

India

Winners

Day-care Center

László Földes

Hungary

Winners

Birre house

Manuela Tamborino | Estúdio AMATAM

Portugal

Winners

PIAZZA DALLONGARO

michele de mattio

Italy

Winners

DENcity

Maya Wilberger - Lucia Zunino

Argentina

Winners

Cyber centre Macarena Tres Huertas

MEDIOMUNDO arquitectos

Spain

Winners

CULTURAL CENTER - Waterfront

francesco schiavello

Italy

Winners

House of the Tower

Kotaro Horiuchi Architecture

Japan

Winners

House F

Kenji Ido

Japan

Winners

LIFE CUBE

Ann Baldina

Russia

Winners

Building Void

Elena Capodarca_Luca Caroti

Netherlands

Winners

Helsinki Central Library

Elena Capodarca_Luca Caroti

Finland

Winners

Artists House

Boguslaw Barnas

Poland

Winners

Urban Skyfarm

Steve Lee

Korea, South

Winners
Selected democratically, through the ratings of community members (+10 projects)

Hacettepe University Faculty of Health and Sciences New Library Building

Seda Temizer Yöntem

Turkey

Winners

Restoration of Old Hatta Mosque, Dubai

Eman Assi

United Arab Emirates

Winners

Bangobandhu Smriti Complex

Tasnova Iqbal

Bangladesh

Winners

In the shade of pyramids

Oleg Drozdov

Korea, South

Winners

conversation

Oleg Drozdov

Ukraine

Winners

ONS INCEK RESIDENCES SHOWROOM & SALES OFFICE

kerem yazgan

Turkey

Winners

Allaben Pond Restaurant Building, Gaziantep Turkey

R. Gunes Gokcek

Turkey

Winners

Office & Hotel Complex Kish Punctum

Hooman Balazadeh

Iran

Winners

Private Villa Dabouq

Nadin Othman

Jordan

Winners

Raghavan House

OscarPonni

India

Winners